HIGHLIGHTS
Adjustable Suspension
TrailFlex suspension with adjustable torso and hipbelt providing 4+ inches of adjustment.
Breathable Backpanel
3D Foam backpanel provides space for air to flow for a cooler back.
Front Stuff Pocket
Front stretch mesh pocket for gear overflow and organisation.
FEATURES
- TrailFlex adjustable torso with 3D Foam breathable backpanel.
- Padded hipbelt with large zippered pockets.
- Women's specific harness and hipbelt design.
- Wishbone alloy frame and anti-barreling cross-stay for stable load management, and torsional flexibility.
- Raincover included with dedicated zippered pocket for added organization.
- Zippered bottom sleeping bag compartment with removable divider.
- Floating top pocket with underside zippered pocket, reflective attachment points, and key clip.
- Dual side mesh pockets with twin side and bottom compression straps.
- Front oversized stretch mesh pocket.
- Hydration sleeve with universal hangar and exit port.
- Dual trekking pole/tool attachment points with bungee closure system.
- Reinforced bottom panel with dual layer construction.
- Custom comfort-grip molded zipper pulls.
SPECS
| Ideal Fit For | Women |
| Activity | Backpacking / Day Hiking |
| Internal Frame | Yes |
| Frame Type | Wishbone |
| Suspension Technology | TrailFlex |
| Compartment Access | Top / Bottom |
| Closure Type | Drawcord / Zipper |
| Number of External Pockets | 6 |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hydration Reservoir Included | No |
| Raincover Included | Yes |
| Hipbelt Included | Yes |
| Hipbelt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachment | Yes |
| Sleeping Bag Compartment | Yes |
ONE SIZE
| Adjustable Torso | Yes |
| Fits Torso | 14" - 19" / 35.6 - 48.3cm |
| Fits Hips/Waist | 27" - 45" / 68.5 - 114.3cm |
| Weight | 2.71lbs / 1.23kg |
| Volume | 44L / 2685cu in |
| Rain Cover Weight | 0.16lbs / 74g |
| Max Carry Weight | 40lbs / 18kg |
| Packed Dimensions | 27" x 13" x 10.5" / 68.6cm x 33.0cm x 27.9cm |
MATERIALS
| External Material | 100% Polyester |
| Frame Materials | 3mm Alloy Steel & 3mm Alloy anti-barreling stay & HDPE |
| Pack Body | 200D x 900D Dobby Polyester / 210D Rip Stop Polyester |
| Pack Bottom | 630D Ballistic Polyester / 135 High Density Polyester |
| Lining | 135D High Density Embossed Polyester |
| Suspension | Multi-Density closed & open cell foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT













