Amber 54 EU
For overnights and long hikes the Amber 54 is perfect, here’s why: the breathable backpanel, ultra-comfortable waistbelt, and easy adjustment system make finding the perfect fit a snap. With a lightweight frame, oversized pockets, and easy-access compartments, life on the trail has never been easier.
Free Standard Shipping on all orders over R1000.
HIGHLIGHTS
Adjustable, Custom Fit
A single size system for both men's and women's geometry easily adjusts to customize the fit to your body.
Breathable, Supported Comfort
Designed with a perforated, 3D foam backpanel for breathability, and a wishbone alloy frame to deliver cushioned support.
Massive Hipbelt Pockets
Capture the moment on trail thanks to large hipbelt pockets for quick access to your phone.
FEATURES
- Capture the moment on trail thanks to large hipbelt pockets for quick access to your phone
- VersaFit adjustable torso length with perforated 3D foam breathable backpanel
- Padded wraparound hipbelt with large zippered pockets
- Perforated, breathable shoulder harness with sternum strap featuring an integrated safety whistle
- Wishbone alloy frame for stable load management and torsional flexibility
- Zippered bottom sleeping bag compartment
- Zippered top pocket with underside zippered pocket and key clip
- Dual-side durable mesh pockets with top and bottom compression straps
- Front oversized stretch mesh pocket with durable fabric panel
- Quick-pull drawcord closure and top webbing compression
- Hydration sleeve with with Speedclip hydration attachment system compatible with Gregory Hydro reservoirs (reservoir not included)
- Trekking pole/tool attachment point with bungee closure system
- Reinforced bottom panel with dual layer construction
- Included raincover stored in zippered pocket under top lid
- Large U-Zip opening to easily access gear packed in the center section of the pack
SPECS
| Ideal Fit For | Women |
| Actvity | Backpacking |
| Internal Frame | Yes |
| Suspension Technology | VERSAFIT |
| Compartment Access | Top / Bottom |
| Closure Type | Drawcord |
| Number of External Pockets | 5 |
| Hydration Compatible | Yes |
| Rain Cover Included | Yes |
| Hipbelt Included | Yes |
| Hipbelt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachment | Yes |
| Sleeping Bag Compartment | Yes |
ONE SIZE
| Adjustable Torso | Yes |
| Fits Torso | 14" - 19" / 35.6 - 48.3 cm |
| Adjustable Hipbelt | Yes |
| Fits Hips / Waist | 22" - 48" / 63.5 - 121.9 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Volume | 54 L |
| Raincover Weight | 102 g |
| Max Carry Weight | 23 kg |
| Packed Dimensions |
75H x 33W x 28D cm |
MATERIALS
| External Material | 100% Polyester |
| Frame Materials |
Alloy Steel & Fiberglass anti-barreling cross stay & HDPE |
| Pack Body |
40% Recycled 210D Nylon / 420D High Density Nylon with C0 DWR: Designed without PFAS |
| Pack Bottom |
420D Nylon with C0 DWR: Designed without PFAS |
| Lining |
40% Post-Consumer Recycled 135D Polyester with C0 DWR: Designed without PFAS |
| Suspension | Multi-Density closed & open cell foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT













