Amber 55
A fully adjustable pack designed for multi-day trips, with an included raincover. View Details
Free Standard Shipping on all orders over R1000.
HIGHLIGHTS
Adjustable Suspension
VersaFit adjustable suspension with 4" of adjustment and Perforated breathable backpanel.
FitTune Adjustable Hipbelt
Quick and simple to adjust while wearing the pack, the FitTune hipbelt allows for 4 inches (10 CM) of adjustment for a custom fit.
Integrated Safety Whistle
Sternum Strap with integrated Safety whistle.
FEATURES
- VersaFit adjustable torso length with 3D Foam breathable backpanel
- Women's fit, Adjustable padded wraparound hipbelt with large zippered pockets
- Women's specific perforated, breathable shoulder harness with sternum strap featuring an integrated safety whistle
- Wishbone alloy frame for stable load management and torsional flexibility
- Raincover included in dedicated zippered pocket for added organization
- Zippered bottom sleeping bag compartment with removable divider
- Floating zippered top pocket with underside zippered raincover pocket and key clip
- Dual side mesh pockets featuring side trail access with top and bottom compression straps
- Front oversized stretch mesh pocket with durable fabric panel
- Quick-pull drawcord closure and top webbing compression
- Hydration sleeve with universal hanger and exit port
- Dual trekking pole/tool attachment points with bungee closure system
- Reinforced bottom panel with dual layer construction
- Custom comfort-grip molded zipper pulls
SPECS
| Ideal Fit For | Women |
| Actvity | Backpacking |
| Internal Frame | Yes |
| Frame Type | Wishbone |
| Suspension Technology | VERSAFIT |
| Compartment Access | Top / Bottom |
| Closure Type | Drawcord |
| Number of External Pockets | 5 |
| Hydration Compatible | Yes |
| Rain Cover Included | Yes |
| Hipbelt Included | Yes |
| Hipbelt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachment | Yes |
| Sleeping Bag Compartment | Yes |
ONE SIZE
| Adjustable Torso | Yes |
| Fits Torso | 14" - 19" / 35.6 - 48.3 cm |
| Adjustable Hipbelt | Yes |
| Fits Hips / Waist | 22" - 48" / 63.5 - 121.9 cm |
| Weight | 3.4 lbs / 1.54 kg |
| Volume | 55 L / 3356 cu in. |
| Raincover Weight | 0.22 lbs / 102 g |
| Max Carry Weight | 50 lbs / 23 kg |
| Packed Dimensions | 29.5" x 13.0" x 11.0" / 74.9 x 33 x 27.9 cm |
MATERIALS
| External Material | 100% Polyester |
| Frame Materials | 3mm Alloy Steel & 3mm Alloy anti-barreling stay & HDPE |
| Pack Body | 200D x 900D Dobby Polyester / 210D Rip Stop Polyester |
| Pack Bottom | 630D Ballistic Polyester / 135 High Density Polyester |
| Lining | 135D High Density Embossed Polyester |
| Suspension | Multi-Density closed & open cell foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT













