Citro 30 RC
The Citro 30 boasts a large main compartment and stretch exterior storage for all-day cargo capacity. VaporSpan ventilated suspension provides all-terrain, ventilated, moisture wicking support.
Free Standard Shipping on all orders over R1000.
HIGHLIGHTS
Sunglasses Quickstow System
Quickstow system on shoulder harness for a secure, scratch free way to store your sunglasses.
Speed Clip Hydration Hanger
Quick attach hydration hanger system for 3D Hydro reservoir
VaporSpan Ventilated Backpanel
VaporSpan ventilated suspension with moisture-wicking mesh and ActiveFlex harness
FEATURES
- VaporSpan ventilated suspension with moisture-wicking mesh and perimeter alloy frame
- Perforated shoulder harness with sternum strap featuring integrated safety whistle
- 3D cradle padded hipbelt with large zippered pockets
- Internal hydration sleeve with SpeedClip hydration hanger compatible with Gregory's 3D Hydro reservoir (reservoir not included)
- Top zippered pocket and interior mesh zippered security pocket
- Front stretch and dual side mesh pockets for quick storage
- Trekking pole / tool attachment point with bungee closure system
- Custom comfort-grip molded zipper pulls
SPECS
| Ideal Fit For | Men |
| Actvity | Day Hiking |
| Internal Frame | Yes |
| Frame Type | Perimeter wire |
| Suspension Technology | VAPORSPAN |
| Compartment Access | Panel |
| Closure Type | Zipper |
| Number of External Pockets | 4 |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hipbelt Included | Yes |
| Hipbelt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachment | Yes |
ONE SIZE
| Fits Torso | 40.6 - 53.3 cm |
| Fits Hips / Waist | 71.1 - 121.9 cm |
| Weight | 950 g |
| Volume | 30 L |
| Max Carry Weight | 11 kg |
| Packed Dimensions | 55H x 30W x 25D cm |
MATERIALS
| External Material | 100% Nylon |
| Pack Body | 210D Honeycomb CryptoRip Nylon / 420D High Density Nylon |
| Pack Bottom | 420D High Density Nylon |
| Lining | 40% Post-Consumer Recycled 135D Polyester |
| Suspension | Perforated EVA Foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT













