Optic 48 L
Keep base weight low and mile count high with the ultralight AeroSpan ventilated suspension. View Details
Free Standard Shipping on all orders over R1000.
HIGHLIGHTS
On-The-Go Bottle Stow
Trail accessable stretch mesh water bottle pocket.
Sunglasses Quickstow System
Quickstow system on shoulder harness for a secure, scratch free way to store your sunglasses.
Ultralight weather Flap
Swap out the Top zippered pocket and go even lighter with the included ultralight weather flap.
FEATURES
- AeroSpan ventilated suspension with moisture wicking mesh.
- Ultralight 7001 tubular aluminum frame with leaf-spring lumbar pad and anti-barreling support.
- FocusForm dual density shoulder harness with LifeSpan EVA foam and sternum strap with hydration clip.
- Padded LifeSpan EVA foam hipbelts with large zippered pockets.
- Custom fitted raincover included - stows in a quick access zippered pocket on underside of the top lid.
- Sunglass QuickStow system on shoulder harness for quick, secure and scratch-free access to your shades.
- Ultralight weather flap included -stows in a quick access zippered pocket on underside of the top lid.
- Top pocket with zippered compartment and an underside zippered pocket, attachment points, and key clip.
- Hydration sleeve with universal hangar and exit port.
- Ultralight V-compression with pass-through for over or under compression.
- Front oversized stretch mesh pocket and side stretch mesh pockets with side trail access.
- Dual trekking pole/tool attachment points with bungee closure system.
- Custom comfort-grip molded zipper pulls and molded webbing keepers for strap management.
SPECS
| Ideal Fit For | Men |
| Activity | Backpacking |
| Internal Frame | Yes |
| Frame Type | Perimeter wire |
| Suspension Technology | AeroSpan |
| Compartment Access | Top |
| Closure Type | Drawcord |
| Number of External Pockets | 3 |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hydration Reservoir Included | No |
| Raincover Included | Yes |
| Hipbelt Included | Yes |
| Hipbelt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachment | Yes |
LARGE
| Fits Torso | 20" - 22" / 50.8 - 55.9cm |
| Fits Hips/Waist | 30" - 53" / 76.2 - 134.6cm |
| Weight | 2.62lbs / 1.19kg |
| Volume | 51L / 3112cu in |
| Rain Cover Weight | 0.21lbs / 95g |
| Stripped Weight | 2.51lbs. / 1.14kg |
| Max Carry Weight | 30lbs / 14kg |
| Packed Dimensions | 30" x 12.5" x 12" / 76.2cm x 31.8cm x 30.5cm |
MATERIALS
| External Material | 100% Nylon |
| Frame Materials | 7mm Tubular 7001 aluminum, 3mm Alloy anti-barreling stay & HDPE |
| Pack Body | 100D High Tenacity Nylon |
| Pack Bottom | 210D High Tenacity Nylon / 135D High Density polyester |
| Lining | 135D High Density Embossed Polyester |
| Suspension | Multi-Density LifeSpan EVA foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT













