Juno 30 EU
Balance your load, and your comfort level, with this ventilated day hiking pack. View Details
Free Standard Shipping on all orders over R1000.
HIGHLIGHTS
Sunglasses Quickstow System
Quickstow system on shoulder harness for a secure, scratch free way to store your sunglasses.
Speed Clip Hydration Hanger
Quick attach hydration hanger system for 3D Hydro reservoir
VaporSpan Ventilated Backpanel
VaporSpan ventilated suspension with moisture-wicking mesh and ActiveFlex harness
FEATURES
- VaporSpan ventilated suspension with moisture-wicking mesh and perimeter alloy frame
- Women's specific perforated shoulder harness with sternum strap featuring integrated safety whistle
- 3D cradle padded, women's fit, hipbelt with large zippered pockets
- Internal hydration sleeve with SpeedClip hydration hanger compatible with Gregory's 3D Hydro reservoir (reservoir not included)
- Top zippered pocket and interior mesh zippered security pocket
- Front stretch and dual side mesh pockets for quick storage
- Trekking pole / tool attachment point with bungee closure system
- Custom comfort-grip molded zipper pulls
SPECS
| Ideal Fit For | Women |
| Actvity | Day Hiking |
| Internal Frame | Yes |
| Frame Type | Perimeter wire |
| Suspension Technology | VAPORSPAN |
| Compartment Access | Panel |
| Closure Type | Zipper |
| Number of External Pockets | 4 |
| Hydration Compatible | Yes |
| Hipbelt Included | Yes |
| Hipbelt Pockets | Yes |
| Trekking Pole Attachment | Yes |
ONE SIZE
| Fits Torso | 35.6 - 48.3 cm |
| Fits Hips / Waist | 68.5 - 114.3 cm |
| Weight | 934 g |
| Volume | 30 L |
| Max Carry Weight | 11.3 kg |
| Packed Dimensions | 52 x 28 x 21 cm |
MATERIALS
| External Material | 100% Nylon |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Pack Body | 210D Honeycomb CryptoRip Nylon / 420D High Density Nylon |
| Pack Bottom | 420D High Density Nylon |
| Lining | 40% Post-Consumer Recycled 135D Polyester |
| Suspension | Perforated EVA Foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT













