Resin 24
The best all-around commuter bag, packed with lots of organization and built with recycled fabrics. View Details
Free Standard Shipping on all orders over R1000.
Driven by the desire to do better, the Resin 24 combines a clever pack design with a sustainable approach. The stabilized front handle gives a unique, center-of-gravity carry for uninhibited access to the main volume. Perfect for the conscious adventurer, the Resin is built completely from recycled fabrics.
HIGHLIGHTS
Impact Informed
Designed using Gregory's product lifecycle tool to make smart design decisions that result in a reduced impact on the world.
Recycled Fabrics
Liner, backpanel airmesh, and exterior fabrics - the Resin packs are built entirely from recycled fabrics.
Routine Reliability
Weather-resistant, front panel and a dedicated padded laptop sleeve make daily use frustration-free while the stabilized front handle gives a unique, center-of-gravity carry, for uninhibited access.
FEATURES
- All fabrics made from recycled content, resulting in 59% reduction in carbon footprint compared to conventional nylon pack
- Fully padded, weather-resistant front panel with quick-access zippered top pocket
- Interior, padded laptop and tablet sleeves
- Large, gusseted zippered main opening with front-control grab handle for easy loading
- Zippered interior mesh organizer pocket with pen sleeves
- Side, durable fabric water bottle pocket
- Side access zippered pocket with key clip and secure zipper catch
- Tubular webbing haul handle and soft-molded custom zipper pullers
- Padded airmesh shoulder straps with sternum strap
- Dual-density padded foam backpanel with breathable airmesh
- Front reflective webbing attachment loops
- Reinforced bottom panel with dual-layer construction
SPECS
| Ideal Fit For | Men / Women |
| Actvity | Everyday |
| Compartment Access | Panel |
| Closure Type | Zipper |
| Number of External Pockets | 3 |
| Laptop / Tablet Compatible | Yes |
| Laptop Size | 15 |
| Carry On | Yes |
ONE SIZE
| Fits Torso | 40.64 - 53.34 cm |
| Weight | 721 g |
| Volume | 24L |
| Max Carry Weight | 9.1 kg |
| Packed Dimensions | 47.6 x 27.9 x 19.1 cm |
MATERIALS
| External Material | 75% Recycled Polyester / 25% Recycled Nylon |
| Pack Body | 100% Recycled 450D Polyester, 75% Recycled 210D Nylon with PVC-Free Coating |
| Pack Bottom | 100% Recycled 450D Polyester |
| Lining | 40% Post-Consumer Recycled 135D Polyester |
| Suspension | 100% Recycled Polyester Airmesh & Multi-Density closed cell foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT













