Resin 26
Built entirely from recycled fabrics, the Resin 26 is perfect for your daily routine with mindful organization and protection. View Details
Free Standard Shipping on all orders over R1000.
HIGHLIGHTS
Impact Informed
Designed using Gregory's product lifecycle tool to make smart design decisions that result in a reduced impact on the world.
Recycled Fabrics
Liner, backpanel airmesh, and exterior fabrics - the Resin packs are built entirely from recycled fabrics.
Routine Reliability
Weather-resistant, front panel and a dedicated padded laptop sleeve make daily use frustration-free while the stabilized front handle gives a unique, center-of-gravity carry, for uninhibited access.
FEATURES
- All fabrics made from recycled content, resulting in 59% reduction in carbon footprint compared to conventional nylon pack
- Fully padded, weather-resistant, front panel with quick-access zippered top pocket
- External accessed, padded laptop and tablet sleeves
- Large zippered main opening with front-control grab handle for easy loading
- Zippered interior mesh organizer pocket with pen sleeves
- Side, durable fabric water bottle pocket
- Side access, full-length zippered pocket with key clip and passive zippered lock
- Tubular webbing haul handle and soft-molded custom zipper pullers
- Padded airmesh shoulder straps with sternum strap
- Dual-density padded foam backpanel with breathable airmesh
- Front reflective webbing attachment loops
- Reinforced bottom panel with dual-layer construction
SPECS
| Ideal Fit For | Men / Women |
| Actvity | Everyday |
| Compartment Access | Panel |
| Closure Type | Zipper |
| Number of External Pockets | 4 |
| Laptop / Tablet Compatible | Yes |
| Laptop Size | 15 |
| Carry On | Yes |
ONE SIZE
| Fits Torso | 40.64 - 53.34 cm |
| Weight | 802 g |
| Volume | 26L |
| Max Carry Weight | 9.1 kg |
| Packed Dimensions | 47.6 x 27.9 x 22.9 cm |
| External Material | 75% Recycled Polyester / 25% Recycled Nylon |
| Pack Body | 100% Recycled 450D Polyester, 75% Recycled 210D Nylon with PVC-Free Coating |
| Pack Bottom | 100% Recycled 450D Polyester |
| Lining | 40% Post-Consumer Recycled 135D Polyester |
| Suspension | 100% Recycled Polyester Airmesh & Multi-Density closed cell foam |
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
FREE DELIVERY & RETURNS for orders over R1000 anywhere in South Africa. Details
FREE DELIVERY & RETURNS ANYWHERE IN SOUTH AFRICA
DELIVERY RESTRICTIONS – COUNTRY OF DELIVERY
- Care of PO Box addresses and military APO addresses are not accepted.
- We deliver from Monday till Friday, except for public holidays.
- Delivery is 3 to 7 days
- Through our site www.gregorypacks.co.za the products are delivered in South Africa.
DELIVERY
We will use all reasonable efforts to deliver the products ordered within the timescales indicated on the individual order confirmation to the User. Such timescales are estimates; they are not guaranteed delivery times and should not be relied upon. Erroneously communicated addresses are the responsibility of the User and may lead to extra charges that will be recovered from the User. All goods will be dispatched from Gregory. If your product is not delivered within the specified timescale, please contact us with your client number or order number. If you have not received any item you ordered after 30 days from the date of the Shipping Notification E-mail, you will have the option to cancel your order and request a full refund. We only ship via a professional courier. We always require someone to sign off for delivery. You accept that a delivery is signed off for by a person other than the User, provided that such person is present at the indicated address and an adult of 18 years or over. If there is no one present at the time of delivery, you will be asked to contact our courier service to arrange an alternative delivery date.
DEFECTIVE PRODUCT OR WRONG DELIVERY
You must check whether your shipment is correct upon delivery. If there are discrepancies or problems with your order, please follow the returns procedure described under “Your right of retraction”, but for faulty goods or goods being returned due to our error we will also refund any cost incurred in returning the item. Subject to availability, we will send you a new Shipping Notification E-mail and we will automatically and immediately ship to you at our own costs the correct replacement product.













